kwatery w Polsce

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

Koszaliński Szlak Nadmorski

19 April 2013r.

Koszaliński Szlak Nadmorski Do wsi Rowy (46,0 km) dojść możemy, idąc dalej leśną drogą wzdłuż brzegów jeziora lub też przejść w dowolnym miejscu mierzeję i iść brzegiem plaży. 2—3 kilometry przed Rowami napotykamy na plaży sterczące pnie potężnych niegdyś buków i dębów jak również odkryte pokłady torfowe. Świadczy to o tym, że przed dziesiątkami lat szumiał w tym miejscu las, który uległ w twardej walce z morskim żywiołem. Rowy to cicha wioska rybacka leżąca u ujścia Łupawy, na lewym jej brzegu. Stanowi wymarzone miejsce odpoczynku dla mieszkańców zgiełkliwych miast. Wieś posiada połączenie autobusowe PKS przez Objazdę ze Słupskiem, miastem powiatowym leżącym na linii kolejowej Gdańsk—Szczecin (około 1 godz. 10 min.). Jest tu także sklep spożywczy


GDAŃSK

13 June 2013r.

GDAŃSK. Kościół Naj­świętszej Marii Panny we wnętrzu cenne dzieła sztuki, m.in. gotycka rzeźba Pięknej Madonny pocz. XV w. W bocznym ołtarzu kopia obrazu "Sąd Ostateczny" J. Memlinga (oryginał w Muzeum Narodowym). Obok kościoła barokowa * kaplica królewska, zbud. 1678-81 (Tylman z Gameren), fund. Jana III Sobieskiego, i gotycka plebania 1518. Powrót na ul. Długą, na zamknięciu której od wsch. gotycki * ratusz Głównego Miasta zbud. 1368-82, rozbud. w XV i XVI w. Fasada wsch. 1465, rzeźbione i malowane orły polskie XV i XVI w. Na wysmukłej wieży (82 m, piękny widok na miasto i okolice) renesansowy hełm ze złoconą statuą Zygmunta Augusta 1561, odbud. 1950. Obecnie siedziba Muzeum Historii m. Gdańska.


Wyspa Spichlerze

13 June 2013r.

Wyspa Spichlerze leży na wsch. od Starego Przedmieścia i Główne­go Miasta. Na niej kilka odbud. spichlerzy (wszystkie spalone 1945). Nowoczesny budynek hotelu "Novotel". Nad Nową Motławą 2 obronne baszty Bramy Stągiewnej 1517-19. Na pn. wyspa Ołowianka, gdzie Spichlerz Królewski zbud. 1621 (J. Strakowski), odbud. po 1945. Na wyspie Ołowiance w odbud. spichlerzach główna ekspozycja Central­nego Muzeum Morskiego. Dolne Miasto leży na wscl... od Nowej Motławy. Otoczone od pd. potężnym wieńcem fos i * bastionów XVII w. W ich ciągu Brama Żuławska 1628, Śluza Kamienna 1623 i * Brama Nizinna 1626. Przy ul. Elbląskiej gotycki kościół św. Barbary XIV-XV w. Na pl. Wałowym Mała Zbrojownia 1645.


Westerplatte

13 June 2013r.

Westerplatte do pocz. XIX w. wyspa. XVIII i pocz. XIX w. teren działań wojennych. 1734 lądowanie na wyspie Francuzów spieszących na pomoc gdańszczanom broniącym Stanisława Leszczyńskiego. W czerwcu 1734 bombardowała ich obóz flota rosyjska. 1807 bombardowa- 700 nie przez okręty aliantów sprzymierzonych przeciwko Napoleonowi.


GDAŃSK — SOPOT

13 June 2013r.

GDAŃSK — SOPOT Na pn. wsch. od Oliwy powstała wielka dzielnica Przymorze. W sąsiedztwie nowe osiedle mieszkaniowe "Żabianka", graniczące z Sopotem. Na wsch. Jelitkowo z plażami nadmorskimi i dwoma nowoczesnymi hotelami "Posejdon" i "Marina". W Gdańsku koniec tras: 78, 79, 80 z Warszawy, 94 ze Szczecina i początek tras: 82 na Hel i 83 do Łeby. Wyjazd z Gdańska w kierunku pn.-zach. do Sopotu (11 km). Sopot (49 700 mk.), m., kąpielisko i uzdrowisko nadmorskie,


Gdynia, Rumia ,Celbowo

13 June 2013r.

Gdynia, Rumia — Celbowo W lewo ku zach. Kanał Portowy, tu w basenie IV i V odbywa się przeładunek drobnicy. Na nabrzeżach basenu IV olbrzymie składy, chłodnia portowa, d. łuszczarnia ryżu, olejarnia i spichlerze zbożowe. Za tymi basenami Stocznia im. Komuny Paryskiej. Dysponuje ona suchym dokiem, w którym można budować statki o nośności 105 000 ton. W budowie nowy suchy dok do budowy zbiornikowców o nośności 250 000 t. W dzielnicy Grabówek kompleks budynków Wyższej Szkoły Morskiej.


WŁADYSŁAWOWO — JASTRZĘBIA GÓRA — KARWIA — ŻARNOWIEC

13 June 2013r.

WŁADYSŁAWOWO — JASTRZĘBIA GÓRA — KARWIA — ŻARNOWIEC. 31 km, droga drugorzędna. Do Karwi droga prowadzi wzdłuż wybrzeża morskiego. — 3 km Cetniewo, osada nadmorska z ładną plażą, obecnie część Władysławowa. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. W sąsiedztwie rezerwat "Białe Wydmy" ze słonoroślami. — 4 km Chłapowo, d. wieś kaszubska i letnisko nadmorskie, obecnie część Władysławowa. Od wsi prowadzi do morza wąwóz. Koło jego wylotu w urwistym brzegu w poł. XIX w. była czynna kopalnia węgla brunatnego. W latach sześćdziesiątych w rejonie Puck — Chłapowo odkryto najbogatsze w kraju pokłady soli kamiennej i potasowej. Piękna plaża. We wsi urodził się kaszubski rybak-pisarz, A. Necel (1902-76).


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >