kwatery w Polsce

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  3  4  ... 5  Następna >

Rugia — to ostatnia strażnica pogańskich Słowian

27 February 2013r.

Rugia — to ostatnia strażnica pogańskich Słowian, mocarnego ludu, broniącego się niegdyś przed zaborczymi Wikingami i Niemcami. Na północnym przylądku Rugii, opadającym stromymi, kredowymi ścianami do morŁa, znajdowała się starodawna twierdza Arkona, gród i świątynia potężnego bożka Światowida. Z wysokości dziesięcio­metrowej postaci spoglądał Światowid na swój kraj czterema twa­rzami, zwróconymi na cztery strony świata. Wspaniały, biały rumak w stajniach świątyni rżał nocami, słysząc kroki swego władcy, który zwykł był objeżdżać na nim w księżycowe noce granice swego pań­stwa.


Jednak i w Bałtyku mamy kilka bardzo pięknych zwierząt mor­skich

27 February 2013r.

Jednak i w Bałtyku mamy kilka bardzo pięknych zwierząt mor­skich, z którymi warto się bliżej zapoznać. Są to przede wszystkim meduzy, spośród których najbardziej rozpowszechniona jest u nas chełbia modra. Dosyć często w końcu lata zaobserwować można na plaży, w granicy strefy opryskowej, galaretowate krążki o średnicy kilku, a nawet kilkunastu centymetrów.


Krewetka

27 February 2013r.

Krewetka poluje na rozmaite robaki i skorupiaki. Przy szukaniu pokarmu posługuje się swoimi bardzo długimi czuł- kami, którymi obmacuje podłoże łażąc po roślinach. Spłoszone w ten sposób zwierzątka, nim zdążą uciec, zostają złapane długimi chwytnymi odnóżami czujnej krewetki. Ofiara w postaci kiełża czy podwoika jest najczęściej pożerana w całości. Cały proces połykania i nawet trawienia można doskonale prześledzić u krewetki hodowanej w akwarium, dzięki jej bardzo przezroczystemu pancerzykowi chity- nowemu.


Lato nad Bałtykiem

27 February 2013r.

Latem w cichy, słoneczny dzień wyszukajmy sobie kawałek kamienistego dna Bałtyku w pobliżu Międzyzdrojów, Ustki, Roze­wia lub Orłowa i w kostiumie kąpielowym wejdźmy do wody. Gdy zmącona naszymi stopami woda odpłynie, będziemy mogli się przy­patrywać mieszkańcom tego kawałka morza.


Wędrówki po Bałtyku

27 February 2013r.

Wędrówka węgorza: a - tarliska węgorza w Morzu Sargassowym, b - larwy węgorza niesionego prądem oceanicznym, c - młody węgorzyk wstępujący do rzeki, d - żerowiska dorosłych węgorzy, e - dojrzały węgorz rozpoczynający wędrówkę rozrodczą na dnie Bałtyku. Skoro zapoznaliśmy się już z przybrzeżnymi zwierzętami, poznajmy ich dalszych krewniaków, żyjących w odmiennych wa­runkach. W głębszych miejscach Bałtyku, gdzie woda jest bardziej słona i zimniejsza, zamieszkuje między innymi piękny wieloszczetx) złotorunka bałtycka.


Wycieczka po wodorosty

27 February 2013r.

Wycieczka po wodorosty Czy światło przenika w głąb morza? Latem i jesienią dosyć często znajduje się porozrzucane na brzegu morskim różnokolorowe wodorosty. Tworzą one przeważnie bezkształtne sploty zwiędłych, mniej lub bardziej delikatnych nite­czek. Jedne kępki są soczystozielone, inne mają piękny purpurowy kolor. Wśród nich znajdziemy też pewnie ciemniejsze, brunatno zabarwione wodorosty. Dlaczego są one tak różnobarwne? Z czym to jest związane?


Plankton Bałtyku

27 February 2013r.

Plankton — mikroskopijny świat toni wodnej Przejeżdżając statkiem przez morze, np. w czasie wycieczki na Hel lub do Jastarni, z dala od brzegów żadnych wodorostów nie dostrzegamy (pomijając szczątki pędzone falą). A jednak są tam rośliny, choć w innej postaci. W każdym bowiem litrze wody znaj­duje się wiele tysięcy mikroskopijnie małych roślinek. Pospołu z bakteriami i drobnymi organizmami zwierzęcymi unoszone są one przez fale i prądy w najbardziej nasłonecznionych warstwach morskiej wody. Wszystkie te drobne organizmy noszą wspólną nazwę planktonu x).


Strona 1 z 5,   [1]  2  3  4  ... 5  Następna >