kwatery w Polsce

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1  [2]  3  4  Następna >

Brunatnice w Bałtyku

27 February 2013r.

Brunatnice Drugie, nieco niższe piętro tworzą w morzu brunatnice. Spot­kać je możemy jednak niekiedy także w bardzo płytkich miejscach (1—2 m) wspólnie z zielenicami. Najłatwiej znajdziemy je na brzegu morskim wyrzucone przez fale, szczególnie po silnych sztormach. Najokazalszy jest oliwkowobrunatny morszczyn pęcherzyko waty, nazwany tak od wydętych gazami pęcherzyków pławnych, pozwalających mu utrzymać się w wodzie w pozycji mniej więcej pionowej.


Łąki podmorskie w naszym morzu

27 February 2013r.

Łąki podmorskie tworzą w naszym morzu przede wszystkim dwie rośliny: tasiemnica oraz rdestnica grzebieniasta. Tasiemnica, czyli trawa morska1).Nazwa "trawa morska", aczkolwiek ogólnie przyjęta, jest niesłuszna, ponieważ roślina ta, podobnie zresztą jak i rdestnica grzebieniasta, należy do rodziny rdest- nicowatych (Potamogetonaceae). Z trawami właściwymi (Gramineae), tworzącym1 łąki lądowe, nie ma poza niewielkim podobieństwem zewnętrznym nic wspólneg0.waną często w akwariach walisnerię. Soczystozielone i taśmowato wydłużone liście osiągają długość kilkudziesięciu centymetrów.


Naturalne akwaria morskie

27 February 2013r.

Naturalne akwaria morskie W ten sposób uzbrojeni możemy śmiało wyruszyć nad morze. Skrobaczka umożliwi nam zebranie porastających falochrony roślin i omułków, a wraz z nimi ciekawej fauny morskiej. Pierwszorzędne warunki do tego istnieją w Gdyni wokół mola za przystanią żeglugi przybrzeżnej. Tam właśnie na przyrodników czekają nieprzebrane skarby. Po bokach betonowego mola (szczególnie po prawej stronie) znajdują się zburzone w czasie działań wojennych falochrony. Po­zostałe po nich olbrzymie skrzynie, wypełnione wodą, tworzą natu­ralne akwaria morskie.


Koniec lata nad morzem

27 February 2013r.

W końcu lata lub jesienią fale przynoszą do brzegu wyrwaną z dna morskiego trawę morską. Często też gromadzi się ona w beto­nowych akwariach. W trawie tej brak na pozór życia, ale spróbujmy ją tylko wyłowić czerpakiem i ułożyć na falochronie, a natychmiast zaczną się niektóre zielone "listki" poruszać. Dopiero po uważnym przyjrzeniu się poznajemy, że są to bardzo wysmukłe rybki, wężynki i iglicznie.


Zwierzęta morskie

27 February 2013r.

Wiele zwierząt zebrać można również niewielką dragą denną. Wykonać ją można .z dość masywnej, trójkątnej ramki metalowej, do której należy przyszyć wydłużony woreczek. Wiel­kość każdego boku ramki powinna wynosić najlepiej 20 — 30 cm. W czasie wyjazdu łodzią lub motorówką na morze albo jakieś jezioro czy zalew nadmorski opuszczamy dragę na długiej lince do wody i wleczemy przez kilka minut po dnie.


Małe przystanie rybackie

27 February 2013r.

W małych przystaniach rybackich można czekać na powrót rybaków z połowów. Po odejściu rybaków w szparach i zakamarkach ich łodzi znaleźć można wiele skarbów. Często również .sami rybacy pomagają chętnie przy kolekcjonowaniu okazów do muzeum szkol­nego. Z pewnością dostaniemy od nich kilka drobnych, srebrzystych śledzi i szprotek, małe fląderki i tobiasze, a może nawet belonę 2 charakterystycznym długim dziobem o zielonkawym szkielecie lub jaskrawo ubarwionego kura diabła, zwanego także Po prostu diabłem morskim.


Wycieczka faunistyczna po Bałtyku

27 February 2013r.

Co zabrać na wycieczkę faunistyczną ? Cały rynsztunek przyrodnika powinien się składać z siatki, kilku słoików z korkami, butelki z formaliną lub alkoholem, ma­leńkich szczypczyków (pincet) i notatnika z ołówkiem. Przydałoby się również szkło powiększające (lupa), igły preparacyjne, a nawet maleńki pędzelek, który służyć będzie do zbierania drobniejszych zwierząt.


Strona 2 z 5, < Poprzednia  1  [2]  3  4  Następna >